Seto kostipäiv

Selle aasta 17. ja 18. augustil ootavad külalisi sõbralikud talud ja kodud, tootmishooned ja hoopiski ootamatud kohakesed, et kaugelt ja lähedalt tulnuid hea ja paremaga kostitada või kosta'. See on suurepärane võimalus tutvuda kohaliku köögiga ning siinmail kasvatatava toormega, millest kohalikud inimesed võluvad erilisi hõrgutisi. 

Kostipäivä kohvikud paiknevad Külävüü marsruudil nii, et lisaks mõnusale kõhutäidele saaks noppida mõttetoitu ning tutvuda piirkonna vaatamisväärsustega, unikaalse seto kultuuripärandiga, nautida puhast loodust ning võtta üürikesest Eestimaa suvest viimast. Augustikuine külluslik saak trügib sööja taldrikusse eriti võimsalt – värsked marjad ja juurikad, kreemised piimatooted, lõhnavad ürdid ja ahjust tulnud leib, ei saa jätta mainimata ka põnevat joogivalikut! Käänuline Külavüü lookleb külast külla, ühest kaunist paigast teise; pererahvas jutustab oma toidulugusid ja pakib teele kaasa ka väikseid suveniire – see on Setomaa hilissuvine pidulaud, kus kohtuvad Setomaa parimad kokad ja maailma parimad külalised! 

Ootame Sind Kostipäiva lauda:
LAUPÄEVAL, 17. augustil,  kell 12.00–20.00. NB! ObiNizza üülokaal on avatud L 19.00 – P 5.00!
PÜHAPÄEVAL, PERÄPÜTÜPÄÄVÄL (järelpeopäeval) 18. augustil kell 11.00–16.00. Pühapäeval pakutakse seda, mida veel pakkuda on. Peräpütüpäivä tähistavad need kohvikud, mis nimistus on tähistatud tärniga (*) .

KOSTIPÄEVA KOHVIKUD 2019,  Seto Külävüü 100-kilomeetrisel marsruudil on avatud 14 kohvikut

PEREPETŠI PIÄTÜS, Inara vanavalgõ kohvitarõ Mikitamäel *
KÕRTSITARÕ, Niitsikul *
MAAGÕKÕSÕ MAITSÕ', Saaboldas*
KRIISA TALO KOSTIKOTUS, Litvinas*
KITKUT SÕTKUT, Saatse muuseumis (gruppide tellimusi ei võta)
RÜAHÜÄ, Iti leeväküük Obinitsas*
OBINIZZA ÜÜLOKAAL, Seto ateljee-galerii Obinitsas (gruppide tellimusi ei võta)
HELMEKAALA' AEDUH, Tääglovas
RIKKA IVVANI MAN, Küllätüväs (gruppide tellimusi ei võta)
OSTROVAORO PERVEPÄÄLNE, Ostrovas
KIRSI TALO KOHVITARÕ, Meremäel *
PIIRI VEEREH, Vinskis
KIVITII, Määsil (gruppide tellimusi ei võta)
ANZELIKA MAHETALO, Pruntovas *

Enamus kohvikuid on valmis tegema broneeringuid kuni 20-inimese gruppidele. V.a need, kus on vastav kommentaar lisatud. Tellimused palume esitada aegsasti, kuid hiljemalt 12. augustil. Väiksemad grupid võivad tulla ka teistesse kohvikutesse, kuid arvestage, et teenindame teid võrdsetel alustel teiste külalistega. Suuremaid gruppe ei suuda me teenindada - palume mõistvat suhtumist.

Kostipäeva kohvikud leiad maastikul üles viitade järgi, kuid trajektoori saad eelnevalt paika panna maps.visitsetomaa.ee kaardil. Klikka kohviku nimele, siis näed kõiki võimalusi, mida nutitelefoni puhul saad kasutada. Setomaa maakaarte saad osta kostipäeva kohvikutes. Kui tuled rattaga, sõida lähemale rongiga (nt Ilumetsa, Koidula või Piusa peatus). Autoga liigeldes jõuad kõige rohkem kohvikuid külastada. 

NB! Kõrtsitare kohvikust Värska poole viiv tee, ehk Niitsiku-Karisilla teelõik on suletud kuni 1. septembrini (kuigi Google map näitab selle teelõigu avatud olevat). Mikitamäele saab Kahkva poole sõites ning Saaboldasse Soe ja Värska kaudu.
NB! Värska-Saabolda teelõigul läbite Saatse saapa ehk teelõigu, millest osa on Vene Föderatsiooni ala. Sellel teel tohib sõita, kuid mitte peatuda. Seega sõitke sellel teel otse, pole vaja järgida Google mapi soovitust keerata metsavaheteedele. Vt ka videolõiku selle kohta.

Kostipäevä alustame kohvikutes erinevalt. Mõnes kohas heisatakse seto lipp, teisal pakutakse esimestele külalistele kingitus, Kivitii võtab lamba august ja Rüähüä alustab seto leelogaKõige varem teeb uksed lahti Rikka Ivvani man – kohvi ja kooki pakutakse seal alates kl 11.00. Vaata eelnevalt kohvikute tutvustusi! Üht-teist on kirjas ka kostipäeva voldikus. Selle saad soetada esimesest kohvikust või paar päeva varem Tartu, Võru, Räpina turismiinfokeskusest.

Võta osa ka õpitubadest! Näiteks kohvikus Perepetši piätüs saad teha pelmeene ja meisterdada nukku. Kriisa talos saad õppida kangakudumist. Rüähüä kutsub leiba tegema. Soovi korral saad oma leiva saad kaasa osta. Vaata kohvikute tutvustusi, seal on täpsemalt info kirjas.

Laupäeva õhtul kutsume kõiki ObiNizza üülokaali. Päeval saab ringi vaadata Kunstizaalis, üülokaal ootab külalisi laupäeva õhtust pühapäeva hommikuni kl 19.00 – 5.00. Programm saab tihe – on luulet ja laulu, seto leelot ja pillimängu. Tantsida saab ka. 
Telkimine. Lisaks tavapärastele majutuskohtadele pakuvad mõned kohvikud telkimise võimalust: Kõrtsitarõ, Maagõkõsõ maitsõ', Ostrovaoro pervepäälne, Kirsi talo kohvitarõ, Piiri veereh, Anzelika mahetalo. Täpsemat infot küsi kohviku perenaiselt (kontaktid leiad kohviku tutvustusest).


Igapäevaselt saab tänapäevast versiooni seto köögist mekkida Seto Tsäimajas ja Taarka Tares

2018. a kostipäiva meenutused (fotograafid Harri A.SundellKersti VirroMartin Ivask)
2017. a kostipäiv (fotograafid Harri A. SundellMartin Ivask)

Video

< Tagasi
See veebileht väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada. Andmete kuvamiseks on kasutatud puhkaeestis.ee / visitestonia.com andmebaasi.